"Mahallemde Oyun Var" Projesinin 3. Etkinliği Bahçelievler’de Yapıldı

Sakarya Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından eski sokak oyunlarını yeniden canlandırmak amacıyla pilot üç mahallede başlatılan "Mahallemde Oyun Var" projesinin 3. etkinliği Bahçelievler Gazi İlkokulu öğrencileriyle gerçekleştirildi. Projenin yeni eğitim-öğretim yılında tüm mahallelerde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

"Mahallemde Oyun Var" Projesinin 3. Etkinliği Bahçelievler’de Yapıldı

1,5 yılı aşkın süredir tüm dünyanın kabusu hâline gelen salgın hastalık sürecinde zamanının çoğunu ekran başında geçiren çocuklarımızı geleneksel sokak oyunlarıyla tekrar buluşturmak için hayata geçirilen “Mahallemde Oyun Var” projesi öğrencilerden ve ailelerinden büyük ilgi gördü.

Sokak oyunlarının oynandığı pilot üç mahallede öğrencileri yalnız bırakmayan İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Adapazarı Osmanbey İlkokulu ve Erenler Kut-ul Amare Zaferi İlkokulunun ardından Serdivan Bahçelievler Gazi İlkokulu öğrencileriyle de mahallelerinde bir araya gelerek istop, körebe, mendil kapmaca, sek sek, ip atlama, yağ satarım bal satarım, yakan top oyunlarını oynadı.

Oyunların, çocukların gelişimine büyük bir katkı sunduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, çocukların oyun oynarken bir problem olduğunda nasıl çözeceğini, nezaket kurallarına uymayı, kaybetmenin bir son olmadığını, yeniden bir plan çizerek yürümesi gerektiğini oyun sayesinde öğrendiğini ifade etti. Yapılan anket ve araştırmalara göre, çocuklarımızın günde neredeyse bir saatten az oynadıklarının tespit edildiğini aktaran Durmuş, “Bugün Sakarya’mızda 'Mahallemde Oyun Var' diyerek çocuklarımızı çok mutlu olduğumuz bizim çocukluk dönemlerimize taşımak istedik. Çocuklarımıza burada oynattığımız oyunları aslında okul bahçelerinde elbette oynatıyoruz ama istedik ki bizim çocukluğumuzdaki gibi mahallelerinde güven içerisinde sokak oyunlarını oynayabilsinler. Annelerimizin akşam saatlerinde pencereden seslenerek “hadi eve gel” dediği günleri çocuklarımız da yaşasın istedik. Projemiz Adapazarı’mızın kurtuluşunun da 100. yılında güzel bir anlam buldu. Yüz yıl öncesindeki gibi 'Mahallemde Oyun Var' dedik. İnşallah çocuklarımız oyun içerisinde üretebilmeyi, geliştirebilmeyi kendilerine şiar edinirler. Son söz olarak diyoruz ki insanlar içindeki çocuğu öldürmemeli ki dünyada sevgi ve barış her daim baki kalsın." dedi.

Projelerini bu etkinliklerle henüz başlattıklarını, pilot mahallelerdeki uygulamanın ardından 2021-2022 eğitim-öğretim yılında tüm şehre yaymak istediklerini ifade eden Durmuş, proje ile mahalle kültürünü özümseyen, birbirinin sevincini paylaşan, birbirinin derdiyle dertlenen bir nesil yetiştirmeyi arzu ettiklerini kaydetti.
 

Sakarya Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER